Datum: 15. april 2025
Lokacija: Online
Organizator: Karierni center
Vabljeni na Media dan 2025, kjer bomo osvetlili aktualne izzive in priložnosti, ki jih prinaša digitalna doba v svetu medijev in komunikacije. Dogodek je namenjen širokemu krogu udeležencev – od zaposlenih v različnih sektorjih, ki se soočajo s potrebo po razvoju digitalnih kompetenc, do mladih, ki želijo nadgraditi svoje znanje in razumevanje sodobnega medijskega prostora.
Poseben poudarek bo na vsebinah, ki spodbujajo razmislek o prihodnosti novinarstva, etiki v digitalnem okolju ter avtentični in učinkoviti komunikaciji. Dogodek je tako odlična priložnost za študente, medijske strokovnjake, ustvarjalce in vse, ki jih zanima, kako se uspešno znajti in delovati v hitro spreminjajočem se digitalnem svetu.
Dogodek je brezplačen, prijava pa je obvezna.
Prijave so zaradi velikega povpraševanja podaljšane do 1h pred samim začetkom dogodka!
PRIJAVE SO KONČANE
Program dogodka
10.00 – 10. 15
Uvodni pozdrav in predstavitev študijskih programov Šole za medije in komuniciranje na FUDŠ – Andreja Slejko Rojc, Vodja kariernega centra na FUDŠ
10.15. do 11.00
Predavanje: Novodobna naloga novinarja v digitalni dobi, doc. dr. Valentin Areh
Vloga novinarja se v digitalni dobi hitro preoblikuje in se nenehno prilagaja spreminjajočim se zahtevam sodobne družbe. Poplava informacij, eksplozija družbenih omrežij, hitrost širjenja lažnih novic in vprašanje zaupanja v medije postavljajo pred novinarje povsem nove izzive. Novinar danes ni več zgolj poročevalec dejstev, temveč tudi raziskovalec, razlagalec, kritični mislec in odgovoren oblikovalec javnega mnenja.
Predavanje bo osvetlilo ključna vprašanja sodobnega novinarstva: kako preverjati informacije v času dezinformacij, kako ohranjati novinarsko etiko na hitro spreminjajočih se platformah, kako ustvarjati verodostojne vsebine za digitalno občinstvo in kako se spoprijeti z vedno večjo vlogo umetne inteligence v medijski produkciji.
Valentin Areh je dolgoletni novinar, urednik, vojni dopisnik in avtor, ki je poročal s kriznih žarišč po vsem svetu – od Kosova, Iraka in Afganistana do Sirije. Poleg obsežnih terenskih izkušenj je zasedal tudi vodilna mesta v medijih in se uveljavil kot glasen zagovornik odgovornega in neodvisnega novinarstva. Trenutno je vodja Šole za medije in komuniciranje na Fakulteti za uporabne družbene študije (FUDŠ), kjer svoje bogato znanje in izkušnje prenaša na nove generacije medijskih strokovnjakov

11.00 do 12.30
Razprava: Etika in odgovornost v digitalnem prostoru, prof. dr. Igor Bernik
Digitalni prostor prinaša številne etične, osebne in družbene izzive, ki jih pogosto spregledamo ali obravnavamo premalo poglobljeno. V ospredje bomo postavili vprašanja etične uporabe digitalnih tehnologij, pomena varovanja zasebnosti ter prepoznavanja in preprečevanja manipulacij in zlorab informacij v digitalnem prosotru. Pozornost bomo namenili tudi vlogi empatije v spletni komunikaciji in pomenu medkulturnega dialoga v globalno povezanem digitalnem prostoru, pri čemer bomo izpostavili tudi odgovornost posameznika kot aktivnega digitalnega državljana. Predavanje bo vsebovalo interaktivne elemente, spodbujalo razpravo in ponujalo analizo konkretnih primerov iz prakse.
Igor Bernik, dekan in profesor predmetov s širšega področja kibernetske varnosti na Fakulteti za varnostne vede Univerze v Mariboru. Njegova raziskovalna področja so informacijski sistemi, kibernetska varnost in naraščajoče zahteve po ozaveščenosti o kibernetski varnosti ter digitalni prehod proti družbi 5.0. Je (so)avtor več znanstvenih knjig in člankov, objavljenih pri priznanih založbah in revijah.
Odmor 12.30 – 13.00

13.00 – 14.30
Predavanje: Pametno v digitalno – Resničen glas v digitalnem svetu, Katja Verderber
Digitalna komunikacija je postala osnovno orodje sodelovanja, povezovanja in tudi ustvarjanja. Ni pa dovolj, da tehnologijo samo uporabljamo – naučiti se jo moramo uporabljati odgovorno in premišljeno. Raziskali bomo, kako digitalna komunikacija oblikuje naša sporočila in odnose ter katere kompetence so nepogrešljive za uspešno delovanje v digitalnem okolju. Pogledali bomo tudi v svet umetnikov in medijskih ustvarjalcev ter kakšno vlogo ima pri tem umetna inteligenca. Nenazadnje pa se bomo posvetili tudi avtentičnosti in vsemu, kar ostaja izključno človeško.
Katjo Verderber širša javnost pozna kot Katarino Malo, poslovna srenja pa jo vse bolj prepoznava kot coachinjo, ki ne le menedžerjem, ampak vsem, ki želijo izboljšati svoj nastop, pomaga krepiti samozavest, avtentično komunikacijo in karizmo, s tem pa tudi uspešne poslovne zgodbe. To počne z metodo italk.live, ki jo je oblikovala sama in je pravo odkritje za vse, ki se želijo naučiti obvladovanja treme, stopiti pred občinstvo in ne le preživeti, temveč tudi zares zažareti. Z več kot 20-letnim udejstvovanjem na glasbenih, televizijskih in gledaliških odrih ter delovnimi izkušnjami tako v privatnem kot tudi javnem sektorju, dobro razume, kako lahko komunikacija ključno vpliva na medsebojne odnose in delovne procese. Sama pravi, da si vas bodo ljudje veliko bolj zapomnili po vaši energiji kot pa po vaših besedah.
Ne zamudite edinstvene priložnosti za nova znanja, povezovanja in razmislek o prihodnosti medijev.
Več informacij na: karierni.center@fuds.si
