You are currently viewing Študijska raziskava mobilnosti Erasmus+ na Poslovni šoli Univerze v Vilni, Litva, Sinisa Pekevski

Študijska raziskava mobilnosti Erasmus+ na Poslovni šoli Univerze v Vilni, Litva, Sinisa Pekevski

Med 9. septembrom in 10. novembrom 2024 sem na Poslovni šoli Univerze v Vilni opravil raziskovalni program pod mentorstvom dr. Saulė Mačiukaitė-Žvinienė, vodje oddelka za podjetništvo in inovacije. Moja raziskava se je osredotočala na startup ekosistem v baltski regiji in njegovo povezavo z razvojem startupov na letni ravni, številom skladov tveganega kapitala, naložbami v startupe ter na primerjavo razvoja s startup ekosistemom v zahodnem Balkanu. Ta izkušnja mi je poglobila razumevanje litovskih in baltskih startup ekosistemov ter mi zagotovila vpoglede za mojo doktorsko nalogo, ki preučuje vpliv blagovne znamke države na razvoj startup ekosistema.

Cilj moje raziskave je bil opredeliti dejavnike, ki spodbujajo uspeh baltskega startup ekosistema, in jih primerjati z izzivi na zahodnem Balkanu. Raziskovalne aktivnosti so vključevale zbiranje podatkov in analizo akademske literature, poročil ter podatkovnih zbirk, kot je Dealroom.co. Ta analiza je bila usmerjena v razumevanje uspešnosti ekosistema v smislu financiranja, inovacij, vladne podpore in regionalnega sodelovanja. V času raziskave sem imel sestanke z direktorjem Startup Lithuania in direktorjem E-Residence Estonia. Ti pogovori so zagotovili dragocene vpoglede v strategije, zaradi katerih so te pobude uspešne, zlasti na področju digitalnih inovacij in grajenja ekosistema.

Udeležil sem se tudi več razstav, kot sta Startup Fair Lithuania in GovTech Lithuania, kjer so bile predstavljene najsodobnejše podjetniške pobude in inovacije na področju vladne tehnologije. Ti dogodki so mi omogočili mreženje z upravitelji startupov, oblikovalci politik in podjetniki, kar je obogatilo praktično dimenzijo moje raziskave. Na Poslovni šoli Univerze v Vilni sem izvedel tudi predavanja na temo »Kaj je startup?«, kjer smo raziskovali koncept startupov, njihovo vlogo v gospodarski rasti ter izzive, s katerimi se srečujejo podjetniki. Interaktivna oblika je navdihnila študente k vključevanju v podjetništvo in razmisleku o startupih kot možni karierni poti.

Ta raziskava je pomembno prispevala k mojim doktorskim študijam in zagotovila dragocene vpoglede za izboljšanje startup ekosistema na Zahodnem Balkanu. Znanstveni članek in znanje, pridobljeno skozi mreženje in dogodke, bodo usmerjali prihodnje pobude in akademske prispevke.

Moje obdobje na Poslovni šoli Univerze v Vilni je bilo neprecenljivo, saj je združevalo akademsko mentorstvo in praktične aplikacije. Z eno besedo – bilo je popolno.