V okviru Infrastrukturnega programa Medijska pismenost v zadnjem desetletju vestno spremljamo stanja in trende medijske pismenosti v različnih segmentih družbe. Ob tem se naši viri nenehno širijo in posodabljajo ter tako usklajujejo z najnovejšimi spoznanji. Med leti 2022 in 2027 ponovno podrobno proučujemo medijsko pismenost v Sloveniji s posebnim poudarkom na ranljivih skupinah.
V poročilu »MEDIJI IN SREDNJEŠOLCI V SLOVENIJI« predstavljamo izsledke raziskave primarno zbranih podatkov s strani srednješolcev po vsej državi, primerljivost ugotovitev s študijo po Rek in Milanovski Brumat iz leta 2016 pa nam omogoča preučevanje fenomena v daljšem časovnem obdobju. Čeprav s tem primarno nudimo podporo raziskovalni dejavnosti, stroki in znanosti, so ugotovitve lahko koristne tudi za oblikovalce politik medijskega opismenjevanja in vir ozaveščanja splošne javnosti.
Letošnja raziskava je prinesla številne zanimive ugotovitve, nekaj ključnih smo povzeli na naši spletni strani, podatki pa med drugim razkrivajo medijske navade vzorca odraščajočih, starih med 15 in 19 let. Ti dnevno v povprečju:
• 235,32 minut (3ure in 55,32 minut) uporabljajo mobilni telefon za vse namene,
• 140,38 minut (2 uri in 20,38 minut) poslušajo glasbo,
• 104,29 minut (1 uro in 44,29 minut) koristijo računalnik ali tablico (za vse namene),
• 97,86 minut (1 uro in 37,86 minut) gledajo televizijo, video ali filme (posnetke ali v živo), 32,42 minut predvajajo radio,
• 18,83 minut berejo revije, časopise in ostale tiskovine.
Do celotnega poročila lahko prosto dostopate prek uradne spletne strani programa Pismenost.si, v prihodnjem letu pa bo podatkovje vpisano tudi v nacionalno področno podatkovno infrastrukturo, Arhiv družboslovnih podatkov (ADP).
Za več informacij pišite na naslov info@pismenost.si ali obiščite spletno stran Pismenost.si (https://pismenost.si/).
Vabljeni tudi k spremljanju naših družbenih omrežjih Instagram, Facebook in LinkedIn, na katerih ažurno objavljamo relevantne vsebine o tej občutljivi temi.
TAGS: #mediji #srednješolci #izpostavljenostmedijem #medijskenavade #medijskavzgoja #medijskapismenost #spletneprakse #spletnonasilje #zaupanjevmedije #preverjanjeinformacij #refleksivnost #delinkventnovedenje.